František Jura: Ušetřili jsme městu 70 milionů korun na výdajích

Ve funkci prvního muže Prostějova je již pátým rokem, tedy druhé volební období. Primátor František Jura je zodpovědný mimo mnoho dalšího i za ekonomické hospodaření města. Je tedy logické, že většina otázek směřovala k finančním záležitostem a možnostem města s necelou padesátkou tisíc obyvatel.

Pane primátore, celá Evropa má za sebou velmi těžké období, kdy například energetická krize a inflace postihla samozřejmě i naše město. Jak se podle vás Prostějov vyrovnal s těžkostmi této doby?

Doba je opravdu mimořádně složitá. Sotva skončilo covidové období, musíme se vyrovnávat s následky probíhající války na Ukrajině a hospodářskými problémy. Nicméně naši občané nám ve volbách dali důvěru právě proto, že jsme v předcházejících letech problémy zvládli. Proto je nemůžeme zklamat. S kolegy děláme maximum pro to, aby se nám ve městě žilo dobře. K tomu patří uvážlivé hospodaření samosprávy i připravenost podat pomocnou ruku těm nejpotřebnějším, což mohou být jak občané, tak třeba i organizace působící na území města.

Ovlivnily energetická krize s inflací nějak negativně rozpočet města Prostějova?

Prudký růst ceny energií se samozřejmě nevyhnul nikomu a město v tomto není výjimkou. Ale díky našemu zodpovědnému přístupu se podařilo dosáhnou maxima možného. Samospráva tak například za elektřinu pro všechny městské budovy v Prostějově zaplatí asi o 30 milionů korun více než v předcházejících letech. V jednu chvíli byly ovšem ceny takové, že nám hrozil nárůst o 100 milionů, což už by byla pro rozpočet velká rána.

Ale my jsme se neunáhlili, počali jsme na vhodnou chvíli, kdy stát ceny zastropoval, a pak jsme ceny zafixovali. Považuji to za mimořádně vydařené řešení složité situace. Asi nás za to nikdo nepochválí, protože jsme se s tím nikde příliš nechlubili, ale ušetřili jsme takto městu asi 70 milionů korun na provozních výdajích, které můžeme dát například na investice. Velkou zásluhu na tomto skvělém výsledku má tým zaměstnanců našeho magistrátu, zejména pak Kateřina Vosičková pracující jako energetik města.

Co se podle vás v Prostějově během prvního pololetí tohoto roku nejvíce povedlo a na co jste nejvíce hrdý?

Už druhé volební období kladu mimořádně velký důraz na vzdělání, ve kterém vidím klíč k budoucnosti našeho města. A proto mám velkou radost, že se nám letos podařilo získat velkou dotaci na modernizaci učeben ZŠ Palackého. Žáci budou díky tomu pracovat s moderní technikou a připravovat se na svět, které se nám mění doslova před očima. Bude to stát celkem 23 milionů korun, ale 85 procent nákladů pokryje evropská dotace.

Jsme také na dobré cestě získat příští rok ještě 50 milionů korun na modernizaci učeben pro další čtyři základní školy. Projekty počítají i s vybavením pro praktické vyučování. Tyto dvě dotace jsou zásadním vkladem pro modernizaci výuky prostějovských dětí a já věřím, že se to na kvalitě jejich vzdělání v dobrém smyslu slova projeví.

Na kterém místě naopak Prostějov takzvaně tlačí bota?

Prostějov čeká komplexní řešení dopravy. Od parkování přes místní komunikace a cyklostezky až po výpadovky z města. Jedním příkladem za všechny je takzvaný severozápadní kvadrant, tedy komunikace navazující na nedávno dokončený severní obchvat města. Druhým pak chybějící nájezd na dálnici u Brněnské ulice ve směru na Olomouc, který bude zanedlouho potřebovat i integrovaný záchranný systém, konkrétně hasiči a zdravotnická záchranná služba.

Největší investice do dopravní infrastruktury nejsou v rukou města, tyto komunikace patří kraji a státu. Ale město tyhle věci dlouhodobě podporuje jako iniciátor a v rámci našich možností se snažíme maximálně pomáhat.

Bude mít Prostějov v blízké budoucnosti peníze na velké stavební investice, konkrétně například na rekonstrukci Společenského domu, rekonstrukci fotbalového hřiště či výstavbu plaveckého bazénu?

Město dlouhodobě hospodaří velmi dobře, nemáme žádné dluhy a na účtech se nám podařilo shromáždit na 400 milionů korun. Za ty se nám samozřejmě nemůže podařit postavit a zrekonstruovat vše potřebné, je to ovšem dobrý základ. A k tomu dobrému základu patří i zdravé finance města, díky nimž budeme důvěryhodným partnerem pro jakoukoliv banku.

Já osobně navíc prosazuji myšlenku sdružování financí. K velkým investičním akcím je vždy lepší mít více zdrojů peněz například v podobě evropských, státních a krajských dotací. Například Společenský dům je při avizovaných nákladech téměř nemožné zásadně zmodernizovat bez velké dotace. Tím se samozřejmě nezříkáme nutnosti dělat průběžné opravy a řešit největší problémy, na komplexní řešení celé budovy ale potřebujeme partnera, nejlépe stát s dostatečně robustním dotačním titulem.

Co vy osobně byste chtěl ještě v tomto roce prosadit v rámci možností našeho města?

Za velkou prioritu považuji vykročení k novému plaveckému bazénu. Město jej skutečně potřebuje a občané si jej zaslouží. V těchto týdnech finišujeme s přípravnou etapou a rozhodujeme o definitivním zadání. Z relevantních podkladů nám vychází jako nejlepší řešení pětadvacetimetrový bazén s osmi drahami. Pokud se nestane něco mimořádného, brzy vybereme externího administrátora. Jeho úkolem pak bude najít projektanta a později také samotného zhotovitele stavby. Věřím, že už brzy budeme moci celé zadání představit veřejnosti.

Zlepšily se oproti minulým obdobím vztahy a komunikace mezi radniční koalicí a opozicí? Zaznamenal jste nějaké pokroky?

Tyto věci vždy záleží na konkrétních lidech a nedají se shrnout do jednoho slova. Je to jako v životě. S některými kolegy z opozice nacházíme společnou řeč. Nemusíme se vždy na všem shodnout, to je normální, ale umíme spolu komunikovat. Přesto zůstává pár lidí, kteří se s námi na rozvoji našeho města podílet nechtějí. Vidíme, že cílem je vyslovit na zastupitelstvu co nejjízlivější poznámku, říct na adresu někoho z koalice co nejostřejší vyjádření, napsat co nejjedovatější příspěvek do radničních listů. S tím nic nenaděláme. Je na občanech, aby zvážili, kdo pro město pracuje a kdo se nechává zvolit jen pro osobní ambice. Bohužel takto část hlasů našich obyvatel propadá, protože jejich zástupci neumějí s ostatními komunikovat.

 

Pane primátore, zastupitelstvo v úterý schválilo dotaci na rekonstrukci fotbalového stadionu Za Místním nádražím. Máte z toho radost a potřebuje Prostějov skutečně kvalitnější fotbalové zázemí?

V Prostějově se hraje profesionální fotbalová soutěž, ovšem náš areál Za Místním nádražím tomu tak docela neodpovídá. Leckterý klub z nižší soutěže nebo hrající v menším městě má k dispozici lepší fotbalový stadion. Nejde přitom primárně o hráče, ti mají přiměřené podmínky. Fotbalová asociace ovšem požaduje, aby měla hřiště pro druhou ligu během několika let umělé osvětlení a vyhřívaný trávník, což zatím nemáme. A nesmím zapomenout ani na diváky, kteří si zaslouží pohodlné a bezpečné tribuny odpovídající 21. století. Proto je zásadní rekonstrukce fotbalového areálu nezbytná.

Pokud jde o rozhodnutí zastupitelstva, mám z něj samozřejmě radost. Jsem rád, že po významných investicích například do areálu pro lední hokej nyní můžeme zlepšit také stav fotbalového stadionu. Je to pro prostějovský sport velmi důležité.

Naděje, že se fotbal v Prostějově vrátí do Sportovní ulice na zrekonstruované či snad nové hřiště, tedy už definitivně padla?

Bohužel, tamní prostory pro nás v současné době nejsou perspektivní. Všichni vědí, že bych pro „Želízka“ udělal maximum. Ale rozměry nám neumožňují umístit tam původně zamýšlený multifunkční areál, který měl kromě fotbalu sloužit také atletice. V této lokalitě by navíc byl i problém s parkováním.  A samotné získání pozemků by také nebylo jednoduché, jednali jsme s majitelem a přes oboustrannou snahu se nám nedařilo najít potřebnou shodu na majetkoprávním řešení.

Jak se díváte na aktivitu občanů Prostějova, kteří se již podruhé zapojili do participativního rozpočtu?

Především bych jim chtěl všem poděkovat. Jak autoři nápadů, tak i hlasující občané posouvají prostějovský veřejný prostor dopředu. Mám z toho velkou radost a věřím, že v příštích letech takto najdeme další zajímavé prostory pro naše město.

Mrzí mě, že se malá část opozice v úplném závěru celého procesu pokusila vítězný projekt torpédovat. Je to výraz absolutní neúcty k hlasům našich občanů.

Je město Prostějov i nadále připraveno podporovat živnostníky a další podnikatelskou sféru během současné tíživé ekonomické situace?

Podmínky pro podnikání jsou v Prostějově dlouhodobě výborné, což dokazuje pravidelné hodnocení v anketě Město pro byznys. Pokud jde o současnou ekonomickou krizi a naše opatření proti ní, v těchto týdnech končí registrace našich osamělých seniorů do systému Corrency. Ten jim umožní nakupovat zboží a služby do určitě výše za poloviční ceny. Je to zároveň pomocná ruka pro místní živnostníky, protože právě u nich budou lidé peníze utrácet. V tomto smyslu jsme udělali maximum a nyní je na samotných podnikatelích, aby se do systému přidali.

Samozřejmě platí, že pokud by se situace zásadně začala zhoršovat, budeme hledat další formy pomoci. My tady ale pro občany včetně podnikatelů budeme vždy a pokud se stane něco mimořádného, určitě na to zareagujeme.

Sdílet na Pinterestu

Sdílej