Miloš Sklenka: Sportovec města byl znovu výjimečný

Donedávna prostějovskému sportu pomáhal z pozice předsedy Sportovní komise Rady města Prostějova, od loňska je náměstkem primátora zodpovědným mimo jiné i za tuto oblast. Na dojmy z vyhlašování výsledků ankety Sportovec města Prostějova roku 2022 jsme se zeptali Miloše Sklenky.

Jak jste spokojený s posledním ročníkem Sportovcem města Prostějova roku 2022?

Musím říci, že letošní rok byl opět něčím výjimečným. Komise se vždy snaží v každém ročníku uskutečnit něco nového nebo zajímavého. Jen namátkou vzpomenu, že v minulosti to bylo například přesunutí do Národního sportovního centra, dále vznik nových kategorií, videoprojekce oslav prostějovského sportu. Komise nemá lehký úkol. Organizace je poměrně náročná, byť její scénář je obdobný každý rok. Celý galavečer je součástí sportovní podpory města směrem k oddílům. Je to vlastně poděkování klubům, spolkům i jednotlivcům. Velmi mě těší, že to poděkování nemíří jen k vrcholovým sportovcům, ale i činovníkům a sportovním srdcařům. Ano, vrcholová medaile je úžasná věc, ovšem bez těch trenérů srdcařů by se tohoto úspěchu nepodařilo dosáhnout. Škoda, že nemáme kategorii rodič. Těm je aspoň poděkováno formou pozvání na tento galavečer. Bez rodinného zázemí se medaile rodí velmi těžko. Musím ocenit i profesionální přístup moderátora Petra Vichnara, ozvučení a světelné efekty pana Šivice. Nesmím zapomenout na pomoc pracovníků odboru školství a sportu. Nadneseně řečeno, v první řadě bych chtěl poděkovat těm v první řadě a naposledy poděkovat těm v poslední řadě. Ti v první řadě byli partneři, jako je TK plus a sponzoři. V poslední řadě byli pracovníci samotného Národního sportovního centra, kteří připravili vše v hale a ihned po skončení galavečera v noci připravili halu na sobotní program.

Novinkou vyhlášení byla sportovní hymna města Prostějova. Můžete popsat, jak vznikla?

Ano, je to tak. Vše vzniklo na základě myšlenky, kterou jsemnejen já nosil v hlavě. Spoustu klubů má svoji hymnu. Ovšem město sportu Prostějov a jejich sportovní fanoušci nemají nic. Pořád mi probíhalo hlavou, jak skloubit všechny sporty, respektive ty nejvýznamnější. Vše se vyřešilo, kdy jsem byl pozván na galavečer tenisových mistrů. S překvapením jsem se díval na kapelu, která se skládala mimo jiných ze sportovních hudebníků. Na kytaru hrál bývalý pátý muž světového hokejového žebříčku. Další kytaru měl v rukou bývalý ředitel sportcentra a atlet, který skočil 210 cm do výšky. Jeho syn, dlouholetý tenisový trenér, držel basu. Syn kapelníka je správcem tenisových kurtů. Prostě kapela sportovních snů. Oslovil jsem vedoucího kapely s otázkou, zda by se nezhostil úkolu zhudebnit hymnu sportu v Prostějově. Předal jsem jim seznam sportů, které jsou význačné v Prostějově, a rovněž aby se nezapomnělo na ty menší. Po zkoušce a menších úpravách následně vznikla tato hymna. Osobně se domnívám, že to bylo pěkné překvapení na galavečeru a zazněla hned dvakrát.

Prostějov tradičně sport významně podporuje. Můžete uvést, kolik peněz a zhruba pro kolik klubů je letos v rozpočtu vyčleněno?

Přímá finanční podpora se poskytuje formou programů. Na letošní rok to bylo 24 milionů korun. Další podpora se poskytuje formou investic do sportovišť. Velmi přehledně se této tematice věnoval i videosnímek, který byl promítnut na loňském galavečeru. Všichni byli překvapeni, o jaké částky se jedná. Prostě se velmi rychle zapomíná na investice do sportovní infrastruktury. Město i nadále bude celou infrastrukturu podporovat.

Sdílet na Pinterestu

Sdílej