František Jura: Stojíme na straně našich občanů

Jak se díváte na končící volební období a nakolik jste byli úspěšní v plnění volebního programu?

Náš volební program a společně s ním také programové prohlášení Rady města Prostějova jsem měl během posledních čtyř let před očima mnohokrát. Chtěl jsem mít jistotu, že se budeme moci podívat našim voličům zpříma do očí, protože jsme většinu z našich slibů splnili. A to se myslím povedlo.

Namátkou připomenu vybudování severního obchvatu města a přípravu navazujících komunikací, podporu sdílení kol nebo třeba posílení kamerového systému městské policie v problémových lokalitách. Splnili jsme i velkou výzvu v podobě vyřešení sporu o jižní centrum města. Se zdejšími nemovitostmi už můžeme znovu volně nakládat a zásadně jsme pokročili v přípravách zdejších investic, které by této části Prostějova měly vrátit důstojnou podobu a především sloužit našim občanům.

Často jste hovořil o Prostějově jako městu pro všechny generace. Jak jste přistoupili k této věci?

Investovali jsme do školek i do základních škol, a to zcela zásadní částky. Vybudovali jsme velké zázemí pro sportovní mládež u zimního stadionu, do jehož rekonstrukce jsme rovněž investovali. Zrekonstruovali jsme naše kino, podporovali jsme programy pro seniory v našich kulturních zařízeních. Připojili jsme se k projektům jako 10 000 kroků, které jsou ideální příležitostí pro společné trávení volného času více generací. Vybudovali jsme také zázemí v Kolářových sadech, které jsou skvělým místem pro aktivity rodin s dětmi i prarodiči. Rozšířili jsme také možnosti vyžití v biokoridoru Hloučela. Já osobně jsem inicioval spuštění transparentních programů pro rozdělování financí například sportovním klubům, které rovněž slouží všem generacím od menších dětí přes mládež a dospělé až po veterány.

Pak ovšem do vašich plánů zasáhl covid…

To je pravda, ale pokud jde o plnění našeho programu, tak do něj nezasáhl nijak fatálně, naše priority jsme i přes ztížené podmínky naplnili. Ale covid znamenal zásadní změnu v nutnosti postarat se o každého, kdo to potřebuje. Sháněli jsme roušky a dezinfekci, organizovali pomoc lidem v nouzi, podporovali zdejší nemocnici při zřizování odběrových míst pro testování. Později jsme společně vytvořili také očkovací centrum. Bylo to mimořádně náročné, ale zvládli jsme to.

Jak tyto události poznamenaly ekonomiku města?

Podařilo se nám udržet vyrovnané hospodaření. A to i přes výše zmíněné nákupy, podporu našich organizací a například také finanční pomoc živnostníkům a drobným podnikatelům. Město je po našem čtyřletém volebním období bez jediné koruny dluhu a na účtech máme několik set milionů korun na nové projekty nebo například na řešení energetické krize. Prostějov je v tomto směru svou ekonomickou silou unikátní.

Co myslíte oním řešením energetické krize. Hovoříme o platbách za energie u města a jeho organizací?

To samozřejmě také, ale především chceme být připraveni pomáhat ostatním. Mám na mysli organizace působící v sociálních službách ale také kulturní, sportovní a volnočasové spolky. A ještě důležitější bude pomoc skutečně každému občanovi, který bude na zvýšené náklady sám. Myslím tím osamělé seniory, invalidní důchodce žijící z jednoho příjmu, ale také rodiče samoživitele. Podobně jako v covidu jsme připraveni podat pomocnou ruku opravdu každému a nenechat nikoho padnout. Naši občané za současnou situaci nemohou a není možné, aby kvůli ní například nemohli svítit nebo vytápět své byty nebo dokonce přicházeli o střechu nad hlavou. To nechceme připustit a budeme stát na straně každého, kdo nás objektivně bude potřebovat.

Rozhovor vyšel v Prostějovském večerníku. 

Sdílet na Pinterestu

Sdílej