František Jura: Za čtyři roky jsme investovali miliardu

Čtyřleté volební období bude už brzy za námi a je načase začít bilancovat. Jak se na své působení v čele prostějovské radnice dívá primátor František Jura? Začínáme tématem investic a rozvoje města.

Jak jste spokojený s množstvím investic, které se městu v uplynulých letech podařily?

Když sečteme všechny investice za čtyřleté volební období, můžeme mluvit téměř o miliardě korun. Považuji to za opravdu velké číslo, které už se na vzhledu města a kvalitě života v Prostějově muselo projevit. Všechny tyto peníze samozřejmě nepocházejí pouze z daňových příjmů města. Významnou část se nám podařilo získat formou dotací. Připravili jsme kvalitní projekty, které opakovaně získaly podporu Olomouckého kraje, českého státu i Evropské unie. Jednoznačně jsme přitom investovali do budoucna. Projekty, které jsme vybudovali, budou našim občanům sloužit desítky let. Myslím, že na to můžeme být hrdí.

Jak se to projevilo na městské pokladně. Kolik dluhů města v současné době má?

Statutární město Prostějov nikomu nedluží ani jedinou korunu. Vše jsme vybudovali zcela bez nutnosti úvěrů. A proto nás také nezatěžují splátky bankám. Prostějov jsme opravovali a budovali takzvaně „za své“, případně s využitím dotací, jak už jsem zmínil. V době, kdy tento rozhovor připravujeme, máme na účtech města řádově stovky milionů korun. Kromě běžného provozu jsme schopni z nich financovat další investice. Ať už ty schválené, které postupně rozjíždíme, tak i další nápady, které se průběžně připravují.

A máme také rezervy pro případ zásadního zhoršení ekonomických podmínek pro obyvatele našeho města. Jsme připraveni pomáhat potřebným a nenechat nikoho padnout. Prokázali jsme to v době pandemie a jsme připraveni to zopakovat v jakékoliv další krizové situaci. Může ji vyvolat nedostatek pohonných hmot a energií, inflace nebo cokoliv dalšího. My tady budeme pro naše občany a každému potřebnému podáme pomocnou ruku. Lidé nesmějí skončit na dně kvůli něčemu, za co sami nemohou.

Zpět k investicím. Co byste v uplynulém období označil za nejdůležitější?

Moderní město se neobejde bez kvalitní dopravní infrastruktury. Proto musím zmínit především severní obchvat města, který vyvádí mimo obydlené části města část tranzitní dopravy. Je to ukázka dobré spolupráce města a Olomouckého kraje, v jehož vedení jsem rovněž strávil několik let. Severní obchvat primárně budoval právě kraj, ale bez spolupráce s městem by jeho stavba nebyla možná a naše samospráva pochopitelně některé související stavby také financovala. A shodou okolností to byli i naši odborníci, kteří svou mravenčí prací umožnili vyřešení majetkoprávních problémů předcházející zahájení celé stavby. Jsem na Jiřího Rozehnala i na Romana Karšulína patřičně hrdý a jsem rád, že jsem s nimi mohl sdílet kandidátku našeho hnutí ANO 2011. Bez nich by dodnes žádný obchvat nebyl.

A další investice?

Pokud jde o spolupráci s krajem, tak samozřejmě musím zmínit rekonstrukci Plumlovské a Vrahovické ulice. A rovněž právě probíhající práce na Wolkerově. To jsou páteřní komunikace, jejichž stav si vyžadoval obnovu. Dotace nám pomohly také v případě stavby nových sportovních zařízení. Bylo to především zcela nové zázemí pro hokejovou mládež a také nová hala na Vápenici. Děti věnující se hokeji, ale také například krasobruslení, mají konečně důstojné podmínky k přípravě. A Vápenice nám pomohla kromě jiného snížit celkový tlak na prostějovské sportovní haly. Jsme městem sportu a zájem o možnost pronajmout si tělocvičnu na vlastní aktivity je opravdu velký. Myslím, že například vyznavači florbalu mohou být opravdu spokojeni.

Jaké velké investice čekají město v nejbližších letech?

Naše vedení města nechalo vybudovat nový dopravní terminál na Floriánském náměstí, nyní je v přípravě další terminál na Újezdě. Počítá mimo jiné s parkovacím domem a zahrne pěší, cyklistickou i veřejnou dopravu. Máme ambice postavit moderní „zelený“ areál, kde zeleň i na střechách, samozřejmostí je využívání dešťové vody. Nezapomínáme ani na okolí stavby a důstojné architektonické řešení celého prostoru.

Ve sportu připravujeme investice do areálu Za Místním nádražím. Dotknou se především pohodlí samotných diváků a samozřejmě budou reagovat i na rostoucí požadavky týkající se kvality druholigových stadionů. To zahrnuje vyhřívaný trávník a osvětlení hrací plochy, bez nichž už za několik let nebude možné druhou nejvyšší soutěž hrát.

V uplynulých letech jsme pokročili v přípravách řešení jižní části centra města. Zahájení stavebních prací v tomto případě oddálil raketový růst cen stavebních materiálů a prací. Definitivní rozhodnutí bude muset udělat až příští zastupitelstvo, protože tento projekt bude vyžadovat náklady ve stovkách milionů korun. Ale jak se ukazuje, na konci tohoto volebního období bude město ve výborně finanční kondici, což umožní pokračovat v zásadních investicích.

Rozhovor vyšel v Prostějovském večerníku. 

Sdílet na Pinterestu

Sdílej